روستای خان کندی شهرستان گرمی مغان

سرتیتر صفحه جدید

معرفي روستاي خان كندي شهرستان گرمی:

معرفي روستاي خان كندي شهرستا گرمی:

خان کندی نام روستایی کوچک زیبا و سرسبز در بخش مركزي شهرستان گرمي استان اردبيل  واقع در دامنه کوه قبله داشی(قولا داشي) از قله هاي رشته كوه صلوات داغي میباشد. که از سمت شمال به روستاهای  عزیزلو و تولون و از سمت شرق به مرز جمهوری آذربایجان و از سمت غرب به روستای لسگه درق و از سمت جنوب به پاسگاه منصوری محدود میشود. تعداد سكنه اين روستا قبلا بیش از 100 تن بوده كه بر اثر مهاجرت به كمتر از 20 نفر كاهش يافته است.اين روستا به جهت داشتن مراتع ييلاقي درجه يك از ازبهترين مكان های  دامپروري و زنبور داري منطقه می باشد که در گذشته نيز محل ييلاق كوچ نشينان بوده و سنگ بناي اوليه آن نيز توسط آنها بنا نهاده شده است.روستاي خان كندي که در برخی موارد از طرف اهالی روستاهای همسایه به نام خان یوردی نیز نامیده می شود دارای مردمانی مومن،مجاهد، نجیب و سختکوش و با فرهنگ می باشد. خان کندی در طول 8 سال دفاع مقدس سه شهید والا مقام به نامهای شهید میرنایب رحیمی ، شهید میربهروز ندایی و میر اسماعیل نوری اذر تقدیم میهن عزیزمان ایران اسلامی نموده و باوجود محرومیت از امکاناتی چون مدرسه، اکثر فرزندان این روستا تحصیلات خود را در روستاهای همجوار ادامه داده و به مدارج بالایی دست یافته اند بطوریکه این روستا تحصیلکرده گانی در رشته های  پزشکی ، هواشناسی ، حقوق ، علوم تربیتی ، وعلوم تجربی و... داشته و کارکنان و خدمتگزارانی امین و صدیق به نظام جمهوری اسلامی ایران تقدیم نموده است.

از جاذبه های این روستا وجود چشمه آبی جوشان با آب بسیارسرد و گوارا در دل طبیعت به نام خان بلاغی و برکه آبی دیگر در نزدیکی ده با نام قالغانلو گلی و مراتع سرسبزی به نامهای خان یوردی و آرپاچوخوری و سایرمراتع سرسبز با گلهای وحشی و چشمه ساران دیگر و درختان و باغات خودرو و مزارع کشت دیم و... می باشد.
ساکنان خان کندی به شغل کشاورزی و دامداری مشغول و درکنار آن به زنبورداری نیز می پردازند و به علت وجود مراتع سرسبز پوشیده از انواع گلهای رنگارنگ، از اواسط بهار خان‌کندی پذیرای زنبورداران بوده و محل مناسبی جهت پرورش زنبور و تولید عسل می‌باشد و به همین جهت بهترین و مرغوب‌ترین نوع عسل درمنطقه و شهرستان گرمی مغان در روستای خان‌کندی تولید و تحت عنوان عسل طبیعی خان کندی در بازارهای شهر گرمی و سایرنقاط ایران به فروش می‌رسد که از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است.


هم اكنون اين روستا داراي وبلاگهايي با نام خان كندي به نشاني http://www.khankandi.blogfa.com/وخانكندي به نشاني http://www.khankandi1.mihanblog.com/  ميباشد.

گزارش تخلف
بعدی